Chci se zeptat

Jaké jsou výhody a nevýhody oddlužení? Porovnejte v této tabulce

Jak je to s exekucí v době insolvence?

Po povolení oddlužení, tedy krátce po podání insolvenčního návrhu, se přerušuje exekuce. To jednoduše řečeno znamená, že už nestrhává žádné platby exekutor, ale splátky jdou do insolvence. Je tedy zcela zásadní, aby byl insolvenční návrh zpracován a podán nejen rychle, ale také správně. Pokud má totiž insolvenční návrh vady, pak je větší prostor pro exekutora strhávat platby nadále. To v celkové důsledku znamená, že se zatím nesplácí dluh v rámci insolvence a Vám tak zbývá větší dluh k zaplacení.

Je důležitá rychlost nebo kvalita insolvenčního návrhu?

Ano, rychlost je důležitá, ale ruku v ruce s tímto jde i kvalita. Je velice důležité, aby návrh obsahoval ideálně co nejvíce správné údaje od Vás a aby byl také kvalitně zpracován. Velké množství osob ve dluhové pasti je nuceno pracovat tzv. „na černo“. V naději řešit věc v insolvenčním řízením si své příjmy zlegalizují. Pokud však ale insolvenční návrh obsahuje chyby a vady, pak se celý proces natahuje a po tuto dobu může na příjem dosáhnout exekutor. Klientovi pak zůstává méně prostředků na živobytí, ale celkový dluh v insolvenčním řízení zůstane v plné výši k zaplacení. Je tedy velice důležité vybrat si tu správnou poradnu. Naše nadace poskytuje poradenství bezplatně, nejsme motivovaní ziskem – chceme pomoci maximu lidí, kteří se ocitli ve dluhové pasti, aby mohli začít znovu žít normální život. Klademe sice velký důraz na rychlost, ale klademe také velký důraz na kvalitu a lidský přístup. Naši konkurenti jsou naopak motivováni ziskem a tedy kvalita pro ně není prioritou a naopak se snaží co nejrychleji neosobně vyřešit maximum případů. Oproti konkurenci jsme však fakticky schopni vyřešit případy rychleji a efektivněji díky kvalitnímu zpracování a snaze vyřešit s klientem lidsky celou záležitost ideálně v jednom telefonickém hovoru.

Konkurenční poradna mi nabízí za příplatek zpracování návrhu do druhého dne. Je to vůbec možné?

Nenechte se napálit – dle aktuální platné právní úpravy nelze v souvislosti s insolvenčním návrhem požadovat více, než dovoluje zákon. Jakékoli příplatky nebo poplatky nejsou poradny oprávněny účtovat. Odměna je jednotná a plošná – 4.000,- Kč + DPH za samostatný insolvenční návrh, 6.000,- Kč + DPH za manželský insolvenční návrh.

Musím si částku za zpracování insolvenčního návrhu připravit hned?

Určitě nemusíte. Naopak nikomu neplaťte předem žádné platby ani poplatky. Odměna – 4.000,- Kč + DPH za samostatný insolvenční návrh, 6.000,- Kč + DPH za manželský insolvenční návrh se platí v rámci insolvenčního řízení z hrazených splátek. Není tedy třeba nijak předem šetřit apod.  

Uvažuji o změně práce – je to problém? Mám čekat s insolvencí na změnu zaměstnání.

Nemusíte vůbec čekat, pokud Vaše příjmy dosahují na možnost požádat si o oddlužení již nyní. I poté je možné zaměstnání změnit. Je jen třeba následně komunikovat s insolvenčním správcem, který Vám bude přidělen a jemu všechny změny pravidelně a průběžně sdělovat.

Plánovali jsme rodinu – to teď budeme muset asi na několik let odložit, pokud budeme řešit insolvenci?

Není to tak. Naopak aktuální nová právní úpravu zohledňuje i rodiny s nižšími příjmy, které lze např. na mateřské/rodičovské dovolené očekávat. Nemusíte tedy omezit svůj osobní život v tak zásadních otázkách jako je založení rodiny a můžete se radovat z tak nádherné zprávy jako je očekávaný příchod Vašeho miminka.

Kolik peněz mi zbyde?

Insolvenční správce Vám bude strhávat z příjmu částku nad tzv nezabavitelnou část. Jak velká částka Vám zbyde, si můžete spočítat na naší nezávazné kalkulačce.

Musím uhradit 30% dluhu jako dosud?

Zákon stanoví, že je potřeba uhradit alespoň 30% dluhu, nicméně pokud se Vám to nepodaří, bude soud zpětně po 5 letech hodnotit Vaši snahu dostát svým závazkům. Je tedy důležité mít dobře připravený návrh se žádostí o oddlužení.